30.07.2019

Zlato a jiné drahé kovy v technice. Co s tím?

cover

Staré nebo nefunkční počítače byste určitě neměli vyhazovat do popelnice. Nejlepším řešením je zanést je zpět k prodejci, který zajistí jejich recyklaci, při které z nich vytáhnou všechno, co by mohlo být znovu použitelné. Třeba zlato.

Ano, slyšíte správně. V počítačích, mobilech, fotoaparátech, tiskárnách a množství dalších technických zařízení je alespoň maličký kousek zlata, stříbra, mědi nebo dokonce platiny. Zlato se v elektronice používá proto, že je nejen výborný vodič, ale je také velmi odolné vůči oxidaci, takže se hodí hlavně do míst, kde je zvýšená pravděpodobnost jejího výskytu.

Nemyslete si ale, že rozebráním vašeho starého notebooku náhle zbohatnete. V každém je zlato v hodnotě 350 až 600 Kč a není velmi jednoduché se k němu dostat. Abyste získali dva kilogramy zlata, potřebovali byste více než 15 000 notebooků. Recyklaci zlata ze starších notebooků se věnuje například společnost Dell, která loni začala prodávat první notebooky s recyklovaným zlatem uvnitř, a to Latitude 5285 2v1. Pokud vám to ale stejně nedá a chtěli byste si kousek zlata z počítače zkusit vytěžit sami, čtěte dál, kde ho najdete.

Poté, co otevřete skříň, odřízněte vodiče. Některé z nich můžou mít pozlacené konce, které si můžete nechat. Vytáhněte RAM a CPU, pod kterým bývají zlaté kolíky. Silným tahem vytáhněte i PCI, které mívá pozlacené prsty. Cenné kovy najdete i pod každým čipem, většinou se jedná o stříbro nebo platinu.

Odšroubujte pevný disk i napájení – kousky zlata, mědi, stříbra nebo platiny na vás čekají prostě po celé základní desce. Přestože si menší kousky můžete odštípat z počítače sami, pro dokonalou recyklaci a zbavení se zbytků plastu se používají kyseliny v celkem náročném a ne zrovna bezpečném procesu s kyselinou. A ten rozhodně není vhodný do domácích podmínek.

Recyklací staré techniky můžete pomoct přírodě. Stejně tak jako tím, že nebudete kupovat co chvíli nový kus techniky, pokud ho výslovně nepotřebujete. A pokud má váš starý počítač opravdu namířeno do křemíkového nebe a vy nepotřebujete ten nejnovější model, podívejte se na Refurbished techniku, která vás mile překvapí svým výkonem, komponenty i cenou.

Sledujte náš
Facebook