28.04.2018

Žijeme na ekologický dluh

cover

Každý týden jsme konfrontovaní s novou módní kolekcí, která udává směr. A kupujeme si potraviny zabalené aspoň v deseti obalech. Ano, stali se z nás konzumenti 21. století. Neustále ke svému životu potřebujeme nové, krásné a trendy věcičky. Kromě užitku nám náš životní styl udělil pomyslnou facku v podobě množícího se odpadu. A náš život se stáva neudržitelným.

Možná si ještě pamatujete, jak jsme se našim maminkám a babičkám divili, jak jenom mohly používat látkové plenky. Také jsme u plátěných a kožených nákupních tašek našich babiček zvedali obočí. Dnes se všechno vrací zpět. Mladé maminky si uvědomují ekologický dopad, který způsobují dětské jednorázové plenky a čím dál více z nich přechází na látkovou alternativu. Do domácností sa zpátky vracejí dřevěné vařečky, které nahrazují ty plastové a celkově se domácnosti snaží být ekologicky vyspělejší.

Neonbrand 441844 Unsplash

Navzdory tomu se nemilé statistiky dotýkají nás všech. Od 2. sprna 2017 už žijeme na ekologický dluh. Podle agentury Global Footprint Network lidstvo spotřebuje víc přírodních zdrojů, než je biosféra schopna nahradit za jediný rok. Všechny děsivé statistiky poukazují na potřebné systémové opatření, ale začít bychom měli hlavně u sebe. Zřejmě je načase, abychom zkrotili svou aroganci a apatii. Wildlife Conservation Society zveřejnila studii, která otevřeně mluví o tom, že přestože je lidstvo na planetě Zemi už více než 150 000 let, jen posledních 20 let stačilo na to, aby nám zůstalo jen 20 % divoké přírody.

Plasty rezonují jako problém číslo jedna už několik let. Dnešní technologická doba však přivedla konkurenta. Technologie nám ušetřily tuny papíru, ale na druhé strane se hromadí množství nebezpečného elektroodpadu. Elektroodpad je směsí stovek materiálů, ze kterých mnohé obsahují těžké kovy (olovo, rtuť, kadmium a beryllium) a také nebezpečné chemikálie, což je hrozivá kombinace pro naše zdraví a životní prostředí.

Tina Rataj Berard 168378 Unsplash

Při nakládaní s nebezpečným odpadem, do kterého spadá i elektroodpad, jsme mohli být svědky mnohých firem, které si kvůli zbytečné byrokracii krátily cestu a proto se e-odpad netřídil úplně správně. Tento rok se však byrokratické okénko polidštilo a nebude bránit firmám zachovat se správně. V otázce byrokracie je ješte co dohánět, ale už teď je to podstatně lehčí.

Skladování nebezpečných odpadů také prošlo svým vývojem. Cena za tunu odpadu pomalu roste a v roce 2019 to už bude v konečném důsledku citelnější i pro naše peněženky. Změna v cenové politice má sloužit jako motivační faktor při třídění odpadu a přiblížení se k zero waste životnímu stylu.

Všechno je to tedy o nás spotřebitelích, o našich preferencích v životním stylu. Při dnešních možnostech, kdy i módní průmysl začal ekologickou revoluci v recyklování textilu a jiných materiálů, se v každém odvětví najdou společnosti, kterým to jednoduše není jedno. Zrovna tak i ve světě technologií, kde jde pokrok kupředu obrovskou rychlostí, je čím dál více společností, které renovují výpočetní techniku a tím jí vrátí 100 % funkčnost.

V Čechách se můžete obrátit například i na nás - značku Refurbished. Naší prací je ekologicky zhodnotit počítače, notebooky, monitory a jinou výpočetní techniku a dát jí druhou šanci. Pokud si však myslíte, že si koupíte poškrábaný notebook s pochybnou baterií za třetinovou cenu, jste na omylu. I v ekologickém pojetí klademe důraz na preciznost a uspokojení potřeb zákazníka. Renovovaný notebook nejen vypadá, ale i funkčně odpovídá novému produktu. Nákupem renovovaných a recyklovaných výrobků, bez dodatečných obalů, jednoznačně ušetříte nejen přírodu, ale i vlastní peněženku.

Otestujte svůj vlastní ekologický dopad na životní prostředí, klikněte sem.

Sledujte náš
Facebook