17.03.2020

Nedaří se vám uklidit pracovní stůl? Zkuste tyhle tipy

cover

Celé to vzniká jako zázrakem: večer odcházíte z práce domů a na ještě před chvílí prázdném stole se objeví roztahané kabely, nedojedený zbytek oběda, dvě kopky papírů a sedmnáct nalepovacích lístků s poznámkami. Jak z toho ven a co nejjednodušší cestou udržet pořádek – nejen na stole v práci, ale i u vás doma? Čtěte dál. Máme pro vás odpověď.

Pořádek na místě, kde pracujete, je mnohem důležitější, než by se mohlo zdát. Dobře si to uvědomují lidé, kteří pracují ve výrobních firmách, nebo se věnují nějakému řemeslu. Jejich pracovní místo je pro ně „svatyní“, ve které má každý nástroj své místo a která musí před odchodem zůstat uklizená. Vyžadují to od nich nejen jejich zaměstnavatelé, ale vědí to moc dobře i oni sami. Za roky praxe totiž zjistili, že je to nejlepší způsob, jak si udržet produktivitu. A hlavně zdraví.

Pokud se ale na vašem stole nepovalují nebezpečné pilky a dláta, pokud vám nepořádek a nedbalost nemůže způsobit pracovní úraz, důležitost čistého pracovního místa můžete lehce podcenit. Vždyť kopu papírů můžete kousek odsunout, tím si udělat kousek místa na pohyb myší a v práci vám nic nebrání.

To ale neznamená, že je to zdravé.

Pořádek může opravdu pomoct

Vědecké studie potvrdili, že čisté pracovní prostředí v kanceláři má velký vliv na soustředění, uspořádanost, zodpovědnost, pracovní morálku a hlavně zdraví pracovníků. Ať už je to stůl v korporátním open-space, deska v úžasném coworkingu nebo pracovna u vás doma, je důležité vědět, jak váš stůl doopravdy uklidit. A hlavně, jak ho co nejdéle udržet čistý.

Proto jsme si pro vás připravili 5 tipů, díky kterým bude váš stůl vždy vypadat jako ze škatulky.

1. Začněte z ostra

Na začátek je dobré udělat si na stole generální pořádek. Vezměte všechny věci, které se na vašem stole povalují, a roztřiďte je podle použití. Zamyslete se, které věci potřebujete denně – ty mohou na stole zůstat. V druhé kupce budou věci jako slovníky, příručky nebo kalkulačky – nástroje, které používáte, ale nepotřebujete je mít celý den na očích. Tyto věci poodkládejte do šuplíků, které máte po ruce.

A co se zbytkem je jen na vás: rozhodněte se, co opravdu potřebujete a co může letět rovnou do koše. Papíry, které nemůžete vyhodit, můžete založit do šanonu. Ostatní věci najdou své místo v krabicích, které můžete odložit pod stůl nebo na police.

2. Přesedlejte na bezdrátové varianty

Pokud je už na začátku dne váš stůl pokrytý nabíječkami, kabely od tiskárny, myši, klávesnice a pevných disků, je jednoduché začít přikládat další „nepořádek“.

Pokud chcete dosáhnout minimalistickou čistotu pracovního stolu, zkuste vyměnit dráty za zařízení s bluetooth. Sluchátka, reproduktory, myši, klávesnice – nic z toho v dnešní době kabel nepotřebuje.

3. Co nejde bez kabelů, to schovejte

Na čistotu stolu můžete myslet už ve chvíli, kdy si celé pracovní místo připravujete. Kabely, které nutně potřebujete (monitor, zdroj, internet) můžete schovat pod vaším stolem pomocí kabelových žlabů a úchytek. Příliš dlouhé kabely můžete zamotat a upevnit pomocí stahovacích pásků ke spodní straně stolu.

Nejen, že tím vyčistíte váš stůl, ale také zabráníte poškozování a lámání kabelů, takže vaše zařízení vydrží déle.

4. Vrchol čistoty? Dokovací stanice

Pokud v práci používáte notebook, určitě zvažte použití tzv. „dokovací stanice“. Dokovací stanice je něco jako „základna“ pro vás notebook. Připojíte do něj nabíječku, všechny periferie a internet. Pak už stačí připojit jen jediný kabel USB z dokovací stanice do notebooku a jste hned připojení na všechny zařízení.

Nejen, že se dá dokovací stanice nádherně ukrýt pod stůl, na kterém teď budete mít už jen jediný USB kabel, ale taky vám pomůže, pokud se v práci často přesouváte z místnosti do místnosti. Nemusíte každý kabel pracně vysunovat a zasunovat – stačí připojit jeden jediný.

Pokud ale chcete využít výhody dokovací stanice, nejdříve se přesvědčte, že máte notebook, který její připojení podporuje. Nebo si kupte Refurbished notebook s dokovacím portem.

5. Využijte monitor naplno

USB-huby určitě znáte. „Dodatečné“ USB porty ale často skončí na stole a všechny externí disky nebo jiné zařízení se začnou hromadit.

Možná je ale vůbec nepotřebujete! Zkuste se dobře podívat na váš monitor. Většina dnešních monitorů má vzadu několik volných USB portů, které můžete využít. Pokud svůj monitor postavíte na malou „poličku“, všechna potřebná úložiště můžete mít ukrytá přímo pod monitorem bez toho, aby se vám kabely rozlézaly po celém stole.

Sledujte náš
Facebook