07.03.2019

Lenovo: Úspěšný příběh z Číny, který ovládl svět

cover

Vědeli jste, že na začátku této úspěšné firmy stálo jedenáct čínských vědců, kterým se za 35 let podařilo dobýt svět počítačů?

Dnes je Lenovo nadnárodní korporací, která se specializuje na stolní počítače, notebooky, tablety i mobilní telefony. Lenovo v podstatě vzniklo náhodně jako vedlejší produkt společnosti Legend Group, která původně chtěla dovážet televize.

Legend Group a Čínská akademie věd

Původně se firma nejmenovala Lenovo, ale Legend Group. Vznikla v Číne v roce 1984 a jejími zakladateli bylo jedenáct vědců. Tým vedl Liu Chuanzhi a finance na začátek podnikání získali právě z jejich domovské Čínské akademie věd. Šlo o dotaci v sumě 24 000 dolarů. Zajímavým faktem je, že šlo o jednu z prvních čínských státních investic do soukromného sektoru.

Ze začátku dováželi zboží ze zahraničí. Bohužel podnikání nepřinášelo velké úspěchy a na trhu se neprosadila ani jejich vlastní výroba. Totálním fiaskem skončilo i uvedení barevných televizí a elektronických hodinek. Firma potřebovala nový vítr do plachet.

První osobní počítač = dobytí domácího trhu

Vítr do plachet přinesly Legendu stolní počítače. První počítač představili v roce 1990 a brzo se stali lídrem na čínském trhu. Od tohoto okamžiku už společnosti Legend nic nebránilo v růstu a během dalších čtyř let prodali více než milion počítačů.

Zlomový rok 2004

Na začátku 21. století se Legendu zdál už asijsko-pacifický region těsný a připravoval se na expanzi do zahraničí. Prvním krokem byla změna jména a nové logo. Už koncem roku 2003 představili značku Lenovo a o rok později, v roce 2004, se Legend oficiálně přejmenoval na Lenovo.

Ješte v tom samém roce udělalo Lenovo další krok, který navždy změnil celou společnost – koupili divizi IBM na výrobu osobních počítačů. A tak se z oblíbených notebooků ThinkPad staly Lenovo ThinkPad. Díky tomuto obchodu se Lenovo stalo třetím největším výrobcem počítačů a produktová línie se rozšířila o smarfóny a tablety. Lenovo se dostalo na trhy v Japonsku, Jižní Americe i v Evropě.

Legendárne Lenovo Yoga

Na začátku nové dekády se notebooky ThinkPad prodávají jako teplé rohlíky a Lenovo brzo překračuje hranici 60 milonů prodaných kusů. Později k portfóliu přibývá i smartphone Lephone se systémem Android.

V roce 2013 přichází na trh legendární notebook IdeaPad Yoga 13. Americký herec Ashton Kutcher byl trefou do černého a reklamní spoty s jeho tváří proslavily Yoga tablety na celém světě. Na konci roku už Lenovo prodalo víc smartphonů a tabletů než počítačů.

Posledním důkazem nezastavitelného růstu je koupě divize telefonů Motorola. Lenovo za tento obchod zaplatilo Googlu 3 miliardy dolarů. Vyhlídky do budoucnosti pro Lenovo vypadají růžově. Neustálý růst tržeb a prodejů potvrzují vysokou kvalitu notebooků i ostatních produktů Lenovo.

Sledujte náš
Facebook