06.09.2018

Jaký notebook pro studenta? Pomůžeme vám s výběrem

cover

Prázdniny jsou už bohužel fuč, a přestože to neříkáme rádi, bude nutné vypnout „letní mód“ a začít myslet na jiné věci. Třeba ty, které bude potřebovat každý student. Kromě učebnic, sešitů a pravítek patří dnes do základní výbavy studenta i notebook. Jak si ale vybrat ten správný? To vám poradíme právě v tomto článku.

Víte, jaké je nejdůležitější kritérium při výběru notebooku? Není to síla procesoru ani velikost paměti RAM. Dokonce ani výdrž baterie. Na úvod budou důležité dvě otázky, které spolu dost úzce souvisí: „Co studuji?“ a „Na co chci notebook používat?“. Ostatní parametry ale půjdou hned za tím.

Který je pro vás nejlepší?

Teď se podívejme na doporučení správného notebooku trochu z jiného úhlu. Představíme vám čtyři druhy studentů a každému z nich doporučíme Refurbished notebook, který by se mu hodil nejlépe. Vysvětlíme vám, na čem záleží a proč je pro něj daný notebook ideální. Vám už stačí jen najít studenta, který je vám nejpodobnější a perfektní notebook máte vybraný. Tak co, ve kterém studentovi se vidíte?

Student sociologie a humanitních věd

Na svém počítači píše dlouhé práce nebo vyplňuje tabulky v Excelu. Během cestování se většinou podívá na film, ale aby si vychutnal nejnovější trhák kin, nepotřebuje rozlišení 4K a upřednostní radši výhodnější cenu.

Při výběru svého notebooku by si měl náš sociolog nebo sociologička dát pozor hlavně na dobrý procesor a dostatek paměti RAM (4 GB). Díky tomu počítač rychle načte i větší soubory v PDF a nebude mít problém při zpracování mnohostránkových dokumentů s obrázky nebo velkých prezentací.

Dobrá výdrž baterie bude rozhodujícím faktorem během cestování (měla by zvládnout více než jeden celovečerní film) a také při práci v terénu. A když už jsme u přenášení notebooku, určitě doporučíme stroj s menší úhlopříčkou (11“ – 13“), který nebude zbytečně těžký.

Ideální volnou by v tomto případě byl například renovovaný Dell Latitude E6430 nebo HP EliteBook 8470p.

Programátor

Začalo to jednoduchými webovými stránkami a přešlo to přes programování aplikací pro telefon. A dnes se náš programátor učí strojní automatizaci. Notebook využívá hlavně na práci, protože je programátor na volné noze, a občas si rád zahraje nějaké online hry s kamarády.

Pokud nechce trávit celou noc kompilováním kódu, měl by myslet na dostatek paměti RAM (4 - 8 GB) a dobrý procesor, určený na pracovní zátěž (například řady i5 nebo i7 od Intelu). Hráči nesmí zapomenout i na grafickou kartu, která zvládne méně náročné online hry jako WoW, Dota2 nebo LoL.

Kvalitní obrazovka a pohodlná klávesnice jsou však nejdůležitější. Při hodinách prosezených u počítače je třeba se zabývat i nad otázkou komfortu a zdraví. Naopak na velikosti a váze počítače až tolik nezáleží. Většinu času s počítačem zřejmě strávíte za stolem nebo v posteli.

Ideální volbou se tak stane například Dell Latitude E7440 nebo HP EliteBook 840 G2.

Milovník fotografie alias student na umělecké škole

Od chvíle, kdy si koupil svůj první Canon EOS 1300D, nacvakal už tisíce záběrů. Student umělecké fotografie má svůj plný zajímavých fotek a videí, které ale retušuje a upravuje na svém počítači.

Úprava fotek a videí ve velkém rozlišení může být pro notebook celkem náročnou činností. Samozřejmostí je tedy dostatek paměti RAM (8 GB a více) a výkonný procesor. Navíc bude potřebovat grafickou kartu, která je pro editování videa nutností.

Také stojí za to věnovat pozornost i propojitelnosti. Užitečný bude určitě slot na SD kartu, případně přímo mini USB port. Výhodou může být také (dnes už téměř nepoužívaná) DVD mechanika na vypalování fotek. Nejzásadnější však bude dostatečně velká obrazovka s dobrými barvami, abyste si záběry mohli naplno vychutnat.

Nejvýhodnější bude sáhnout po cenově dostupných HP EliteBook 840 G2, Dell Precision M6700 nebo HP ZBook 15 1G.

Grafik, strojař nebo architekt

Všichni budou potřebovat dostatečně výkonný stroj, který zvládne ty nejnáročnější operace. Při výběru ale musí myslet nejen na čísla – podstatné budou i jiné parametry.

Dostáváme se do „nejvyšší kategorie“ notebooků. Pokud potřebujete připravovat simulace, programovat CNC stroje nebo rendrovat komplexní 3D modely, musíte se začít rozhlížet po jiných parametrech. Nezáleží už jen na výkonném procesoru, ale také na počtu jader a jeho zaměření (budeme tedy sahat po modelech určených na pracovní stanice). Požadavky na paměť RAM se budou pohybovat minimálně v dvojciferných číslech (12 GB a více) a také nesmí být zanedbána grafická karta, která je navíc kompatibilní s programy, které potřebujeme. Nakonec je důležitý i dostatečně velký monitor s dobrými barvami (15,6“ – 17“).

Při výběru notebooku na profesionální účely je nejlepší poradit se s odborníkem a zeptat se právě na konkrétní programy, které chcete používat. Pracovní notebooky (workstations) jsou určené právě tyto účely. Naše tipy na notebooky ale najdete níže.

Na závěr

Teď už víte, na co všechno myslet při výběru notebooku.

Není to jen o procesorech a grafických kartách, ale také o komfortu, dobré výdrži baterie a přenosnosti. A samozřejmě o ceně.

Pokud hledáte výkonný notebook za zajímavou cenu, podívejte se na naši nabídku na Refurbished. Najdete tady repasované počítače s plnou zárukou, které si navíc můžete přizpůsobit podle vlastních potřeb. Pokud vám nepřekáží menší kosmetické chybičky, můžete ušetřit i polovinu ceny ve srovnání s novým notebookem se stejným výkonem. A to chce asi většina z nás, no ne?

Sledujte náš
Facebook