24.11.2019

Jak vybrat notebook pro profesionála?

cover

Na to, že notebooky často nahrazují stolní počítače v domácnostech, jsme si už zvykli. Moderní notebooky už ale disponují tak vysokým výkonem, že zvládají i náročné úkoly, a proto se není čemu divit, že běžně začínají nahrazovat i stolní počítače v kancelářích. Notebook se může hodit nejen obchodním zástupcům, kteří ho potřebují brát na schůzky, ale také zaměstnancům, kteří mají alespoň čas od času home office a potřebují si svůj stroj přenést domů se vším potřebným.

Každá profese ale vyžaduje trochu něco jiného a úplně jiný stroj potřebuje manažer, který ho potřebuje neustále přenášet a používat i mimo dosah sítě, a grafik, který na něm potřebuje spustit i několik programů z Adobe balíčku najednou.

Jak vybrat ten správný notebook pro profesionála?

Budete notebook často přenášet?

Pokud ano, rozhodně je důležitá jeho váha ─ ideální bude nějaký lehký model, určitě by se vám nechtělo celý den tahat s pětikilovou cihlou v tašce přes rameno. Zajímat byste se měli rozhodně i o výdrž baterie, která by měla být dost dlouhá na to, abyste zvládli vše potřebné i mimo dosah zásuvky.

Na notebooku, který chcete často používat mimo domov nebo kancelář, byste měli mít i klávesnici, na které se bude pohodlně psát. Na časté cestování nezbývá než doporučit modely s kovovým tělem, které je mnohem odolnější, než plastové.

S jakými programy pracujete?

Pokud se vaše práce skládá z různých činností, například trávíte většinu času na mailu, uděláte pár prezentací a jednou za čas upravíte nějaké fotky, ale zároveň notebook používáte i jako svůj osobní a rádi si na něm zahrajete i nějakou hru, potřebujete něco univerzálního. Takový notebook by měl mít dostatečně velkou RAM ─ aspoň 8 GB, ale víc je víc ─ a výkonný procesor, například i5 páté nebo šesté generace.

V tomto případě by měla být dostačující běžná grafická karta. V případě, že často pracujete s velkými soubory, ať už dokumenty, fotkami, videi nebo jinými, budete dost velkou RAM a silný procesor potřebovat zcela jistě. K tomu byste měli doplnit ještě velký disk, na který je budete ukládat. Nejlepší je pak kombinace rychlého SSD a velkého HDD, například 1 TB. Pokud děláte s tabulkami, zvažte i nutnost potřeby numerické klávesnice.

Ty nejvýkonnější notebooky ale potřebují například designéři. Procesor i7 nebo i9 s více jádry, alespoň 16 GB RAM a samostatná grafická karta s minimálně 4 GB VRAM zaručí, že se notebook nezasekne ani při spuštění několika náročnějších programů najednou.

Designéři namísto lehké váhy raději upřednostní pořádně velký, ale přesto šetrný displej.

Co ještě zvážit při výběru?

Pamatujte, že USB portů není nikdy dost. Na prezentace nebo k připojení dalšího monitoru zase využijete HDMI. Pokud nechcete notebook ke všem dalším zařízením připojovat každý den, zvažte port pro dokovací stanici.

Profesionál se na svůj notebook potřebuje vždy spolehnout. A není to jen o vysokém výkonu, ale také o prémiových materiálech a komponentech. Takový notebook ale rozhodně nebývá levný. Tedy pokud nezvolíte jeden z renovovaných notebooků pro profesionály od Refurbished. Ty jsou totiž mnohem levnější a můžete na ně mít až pětiletou záruku. Rádi poradíme s výběrem a notebooky si můžete prohlédnout a vyzkoušet na kterékoliv naší prodejně

Sledujte náš
Facebook