17.10.2018

Jak vybrat notebook do domácnosti? Poradíme vám!

cover

Vybíráte počítač do domácnosti? Pokud se nechcete vázat na jedno místo v bytě nebo domě, notebook je ideální volbou jako přenosné „centrum zábavy“. Od kontroly receptů v kuchyni přes domácí server až po herní stanici pro menší děti – na to všechno může sloužit. Víte ale, jak si ho vybrat a na co si dát pozor? Poradíme vám. Čtěte dále.

Roli „erárního“ přístroje v domácnosti často hraje stolní počítač. Notebook má ale oproti svému těžšímu bráchovi jasné výhody. Můžete si ho například kdykoliv sbalit a vzít sebou – třeba v případě, že jedete na dovolenou nebo potřebujete rychlou náhradu za pracovní počítač, který z jakéhokoliv důvodu nemůžete použít..

Zjistíme, co potřebujete

Stejně jako v našich předešlých článcích, i teď vám ulehčíme výběr. Připravili jsme si pro vás tři doporučení – jedno pro každou modelovou rodinu. Podíváme se na to, co potřebují, poradíme, na co je třeba se zaměřit při výběru notebooku, ale také který Refurbished model jim bude vyhovovat nejvíc. Vám už jen stačí vybrat si tu rodinu, která vás nejvíc vystihuje a voilà, máte svůj ideální notebook.

Nathan Fertig 249917 Unsplash

Fotoalbum a domácí server

Náš mladý pár se přestěhoval poprvé do vlastního. Každý z nich má svůj pracovní notebook. Ten společný ale funguje jako malá televize, rádio, DVD přehrávač, fotoalbum na prohlížení fotek ze společných dovolených a také jako malý domácí server, na který se připojují ze svých zařízení.

Abyste si mohli vychutnat filmy v obstojném HD rozlišení, stačí vám notebook s trochu výkonnějším procesorem (i3 nebo i5 od Intelu) a s průměrnou pamětí RAM (2-4 GB). Nezapomeňte ani na co největší obrazovku (ideálně až 17,3“). Důležitější je ale dostatek úložného prostoru. Jednak přímo v počítači (aspoň 1 TB HDD a 128 SSD), ale také dostatek USB portů, které vám dovolí připojit externí disk nebo externí CD mechaniku, na které máte svou filmovou sbírku.

Díky vhodnému harddisku budete moct ze svého domácího notebooku velmi jednoduše vytvořit domácí server, na který se přes síť dokážete připojit z jiných zařízení. Sbírku filmů a hudby tak už nebude muset držet na pevném disku vašeho osobního laptopu – stačí si cokoliv pustit přímo ze serveru.

Vaše nároky naplno splní například Refurbished HP EliteBook 840 G1.

Multimediální centrum

Novákovi používají doma svůj notebook jako centrum zábavy. Mají na něho připojený svůj velký televizor a večer si na něm rádi pustí nějaký film v dobrém rozlišení. Přes den na něm jejich dvě menší děti často poslouchají dětské písničky.

Pokud chcete mít z notebooku „multimediální centrum“, nejdůležitější je dobrá připojitelnost. Musíte se ujistit, že má HDMI nebo DisplayPort. Tyto dva porty nám totiž dovolí připojit na počítač velkou televizi – v kombinaci se zvukovým systémem domácího kina (5.1) si budete moct vychutnat filmy v nejvyšším rozlišení s dokonalým zvukem jako na stříbrném plátně.

Ale na to, aby tohle všechno zvládl, bude potřebovat váš notebook dostatečné „svaly“. Procesor řady i5 a 8 GB paměti RAM by měl vyhovovat i náročnějším požadavkům. Všímat si ale musíte grafické karty. 2 GB virtuální paměti RAM a dostatek správných konektorů je základem, pokud chcete z vašeho notebooku vytvořit skutečné multimediální centrum. A vyplatí se nezapomenout ani na dostatek úložného prostoru. 1 TB harddisk bude určitě správnou volbou.

A který notebook splňuje všechny požadavky na multimediální centrum? Například Refurbished HP ZBook 15 G1.

Notebook pro všechny

Pekařovi se rozhodli, že namísto centrálního počítače si zabezpečí notebook. Pořád ale musí uspokojit potřeby všech členů rodiny: dokázat pracovat s velkými soubory, rozběhnout některé novější hry nebo přehrát film v dobré kvalitě na velké obrazovce.

Počítač „pro všechny“ bude z našeho doporučení ten nejuniverzálnější. Aby totiž posloužil rodičům na práci a dětem na zábavu, musí mít nejen dostatečně silný procesor (Intel i5 nebo i7) a dostatek paměti RAM (aspoň 8 GB), ale také výkonnou grafickou kartu.

Na rozdíl od ostatních ale nebude potřebovat žádné speciální vybavení. Vystačíte si s několika standardními USB porty a připojením HDMI. Pokud notebook budete mít většinu času na jednom místě, přidejte k 15“ obrazovce i Refurbished externí monitor, díky kterému bude koukání na filmy nebo hraní her ještě větším zážitkem.

Ale problémem každého společného počítače je, že… je společný. Množství dat, množství složek ... Doporučujeme investovat i do upgradu HDD nebo i RAM, což zvládnete bez problémů v našem e-shopu při výběru svého notebooku.

Nejlepším společným počítačem bude HP ProBook 650 G1.

Na závěr

Rodinný počítač může mít mnoho podob..

Vždy ale potěší, pokud z něj můžeme dostat víc za méně peněz. Proto nemůžete přehlédnout repasované notebooky Refurbished. Pokud oželíte drobné kosmetické chyby, ušetříte až 30 %. Případně za stejné peníze získáte o 30 % vetší výkon. A to vše s plnou zárukou, jako u nového počítače.

Sledujte náš
Facebook