26.09.2018

Jak si vybrat pracovní notebook? Zjistěte, který je pro vás ten pravý

cover

Notebooky na pracovištích čím dál častěji nahrazují stolní počítače. Pro zaměstnavatele je totiž ideální, že si svůj pracovní nástroj můžete vzít kamkoliv a vždy máte k dispozici všechno, co potřebujete. Na co se ale při výběru zaměřit? A jak si vybrat ten správný? Poradíme vám. Čtěte dále.

Univerzální návod? Neexistuje

Je samozřejmé, že každé povolání má na svůj ideální notebook úplně jiné nároky. Přenosný ultrabook prodejce a výkonná pracovní stanice pro 3D grafika mají tak odlišné výhody a nevýhody, že se dají jen stěží porovnat.

Při výběru také velmi záleží na tom, jestli pro sebe hledá notebook takový freelancer, který ho bude používat i na soukromé účely, filmy a hry, nebo manažer, který potřebuje vybavit svůj tým schopným vybavením za rozumnou cenu.

I přesto vám s výběrem notebooku pomůžeme – a to celkem jednoduše.

Připravili jsme pro vás čtyři povolání, ve kterých je pracovníky používán notebook. A každému z nich poradíme, na co by si měl dát při výběru obzvlášť pozor. Také mu doporučíme Refurbished notebook, který by pro něj byl úplně ideální.

Vám už pak stačí jen jediné – najít si „archetyp“, který nejlépe odpovídá vaší práci. A voilà, víte, na co při výběru notebooku zaměřit svou pozornost.

Pusťme se bez dalších zbytečných řečí do toho. Ve kterém z našich profesionálů se najdete?

Redaktor/editor na volné noze

Náš mladý „volnonožec“ se věnuje aktivní spolupráci s několika časopisy. Cestuje a píše reportáže, pro které často zabezpečuje i fotky. Většinu práce dělá v letadle, vlaku nebo v různých kavárnách.

Náš mladý redaktor potřebuje na svém notebooku aktivně pracovat i několik hodin denně, častokrát i mimo dosah elektrické sítě. Kromě práce s fotkami jeho činnost nevyžaduje speciální nároky na výkon.

Důležitějšími faktory jsou například váha (při cestování letadlem se sebou nemůže tahat těžký notebook), pohodlnost klávesnice a dostatečná výdrž baterie, díky které zvládne i interview nebo aktuální informování z místa události.

Úprava fotek bude asi (společně s hraním her nebo sledováním filmů) jedinou činností, která bude vyžadovat výraznější výkon. Překvapivě se ale nemusíme dívat po notebooku s nejlepší grafickou kartou. To, co je skutečně důležité, je dostatečná paměť RAM (ideálně kolem 8 GB) a slušný procesor (například řada i5 od Intelu).

Náš „redaktor“ určitě ocení Refurbished HP EliteBook nebo Dell Latitude.

Účetní/Account manažer

Pracujete s velkým množstvím textu, tabulek a PDF dokumenty? Nemusíte být hned účetním, následující řádky jsou určené přesně pro vás.

Přestože se může zdát, že notebook pro někoho, kdo stráví většinu času v práci s balíčkem Office, nebude muset splňovat bůhvíjaké nároky, můžete zůstat překvapení. Pokud kancelářské dokumenty naberou na velikosti, vyžádají si svou daň. Proto se „účetní“ musí dívat po notebooku, který má silný procesor (i5) a také dostatek paměti RAM (4-8 GB).

Na rozdíl od redaktora je pro ně důležitý i dostatečný ukládací prostor, ideálně s SSD diskem, který zvládne rychle otevřít i větší soubory. Kombinace 1 TB harddisku a většího SSD disku (256 GB) může být „to pravé ořechové“. Nezapomínejte ale také na důležitost zabudované numerické klávesnice. Starší dokumenty, se kterými někdy musíte pracovat, mohou být uložené na CD. Právě tehdy oceníte také dnes už častokrát vynechávanou CD mechaniku nebo alespoň dostatek portů na připojení externí.

Pro našeho účetního bychom doporučili například Lenovo ThinkPad X240.

Manažer/CEO

Martin je vyšší manažer prodejní divize ve velké společnosti. Svůj notebook potřebuje každý den jako sůl – vystupuje na konferencích a připravuje rozsáhlé prezentace pro klienty. Obrovské Excely jsou samozřejmostí. Navíc má i jednu speciální funkci.

Manažeři mají na své notebooky takové nároky, že mají vlastní kategorii, tzv. manažerské notebooky. Jsou to laptopy, které mají slušný výkon a zároveň svým vzhledem reprezentují majitele – jsou tedy elegantní s profesionálním vzhledem.

Výrobci si u nich dávají obzvlášť záležet na vyhotovení. Častokrát jsou jejich těla plechová a ne plastová, aby vydržely i tvrdší zacházení. Obsahují také bezpečnostní prvky jako čtečku otisků prstů nebo rozpoznání tváře. Samozřejmostí bývá port pro dokovací stanici, díky které nemusíte po příchodu z práce zapojovat a vypojovat všechno příslušenství.

Obvykle nabízí možnost dokoupení větší baterie a mají pohodlné klávesnice. Také mívají menší obrazovky (v průměru okolo 14“), jednak pro lehčí přenášení (nižší váha), ale také kvůli nižší spotřebě energie. Uvnitř se často ukrývá silný procesor (řady i5 nebo i7 s výkonem kolem 2 GHz) společně s dostatečně výkonnou pamětí RAM (8-16 GB). Na výkonnou grafickou kartu si ale nepotrpí, proto si vystačí s integrovanou variantou.

Manažerovy nároky určitě uspokojí například HP EliteBook 820 G2.

Designer/Kreativec

Ať už je to CAD designer, grafický designer nebo bytový designer, jedno mají společné. Při své práci využívají svůj notebook naplno a vyždímají z něj každou kapku výkonu. Proto nesahají po běžných laptopech, ale tzv. „workstations“.

Pokud hledáte malý a skladný notebook, přišli jste na špatné místo. Designeři totiž potřebují na svou práci pořádné stroje – a to i rozměrově. Nejlepší jsou pro ně laptopy s co největší obrazovkou (ideálně 17,3“), která je dostatečně ošetřená tak, aby chránila oči. A samozřejmě s pořádnými „vnitřnostmi“.

Najdete v nich silné procesory (i7 nebo dokonce i9 od Intelu) s větším množstvím jader, které jsou navrhnuté na vysokou zátěž u speciálních druhů programů. Obsahují funkce, které pomohou při náročných simulacích nebo při práci s větším množstvím dat. Paměti RAM v nich najdete alespoň ve velikosti 16 GB (v některých případech dokonce 32 GB). V tomto případě nesmíte zapomenout na dobrou grafickou kartu, která zvládne velkou zátěž (s aspoň 4 GB VRAM).

Pokud designeři cestují, musí se vypořádat s vyšší vahou. Důležitější je pro ně dostatečná výdrž baterie a široký výběr portů, díky kterým se kdekoliv dokážou připojit k větší obrazovce nebo jinému potřebnému vybavení. Proto pro ně bude ideální například HP Zbook 17 G1.

Na závěr

Ať už hledáte notebook pro sebe nebo pro vaše kolegy, vždy je dobré ušetřit. Ušetřit planetu a také svou peněženku můžete úplně jednoduše – vyberte si z notebooků Refurbished. Splní všechny vaše nároky a navíc na ně máte plnou záruku – stejně jako na nový laptop.

Sledujte náš
Facebook