12.06.2020

Jak přátelé z kempu vytvořili nadnárodní korporaci Hewlett-Packard

cover

Řeč je o dvou kamarádech, Billovi a Daveovi - zakladatelích společnosti Hewlett-Packard. V roce 2019 oslaví jejich firma 80 let.

Společnost Hewlett-Packard sídlí ve městě Palo Alto v Kalifornii, kam se přestěhovali v 50. letech minulého století. Dnes je Palo Alto a budova společnosti HP centrem Silicon Valley. Ale než se tak stalo, musela firma projít dlouhou cestu.

Hpbuilding

Proč název Hewlett-Packard?

V roce 1934 se na dvoutýdnovém kempu zpřátelili dva mladí inženýři ze Stanfordu, Bill Hewlett a Dave Packard. Tehdy ani netušili, že společne vybudují jednu z největších společností na světě.

O čtyři roky později začali Dave a Bill spolu pracovat v garáži s počátečním kapitálem 538 dolarů. Jejich první zákazník si u nich objednal osm oscilátorů a dnes má stejně zvučné jméno jako oni – Walt Disney.

S prvním zákazníkem se Bill a Dave rozhodli dát své firmě jméno. Název odvodili ze svých příjmení a o pořadí jmen rozhodl hod mincí.

První tiskárny a vynálezy, které ovlivnily svět

Postupně jak společnost rostla, slučovala se s dalšími menšími firmami z oblasti tiskárenského průmyslu i medicíny. Vybudovali špičkové laboratoře a na výsledky nemuseli čekat moc dlouho. Hewlett-Packard vytvořili atomové hodiny i první LED diody. Později přibyla první vědecká kalkulačka, která se vešla do ruky..

První počítač uvedli na trh v roce 1966 a jeho úlohou bylo řídit jiné zařízení. Až v roce 1972 uvedli produktovou línii menších osobních počítačů HP 3000, kterou využívají dodnes. S počítači ale ze začátku neměli tak velký úspěch. Počítačový trh dobili svými tiskárnami.

Inovace posunuli ješte dál, když v roce 1977 vytvořili první multifunkční náramkové hodinky, které byly zároveň kalkulačkou i plánovacím kalendářem.

Firma zodpovědná vůči zaměstnancům

Od založení firmy se Bill a Dave rozhodli vést firmu netradiční cestou. Vypláceli zaměstnancům bonusy ze zisku, zabezpečovali jim zdravotní pojištění a nechali se oslovovat křestními jmény. Už začátkem 70. let umožnili svým zaměstnancům pracovat v rámci flexibilní pracovní doby.

Hewlett-Packard dnes

Dnes společnost Hewlett-Packard pokračuje v odkaze svých zakladatelů. Neustále přichází s novými inovacemi a přináší na trh kvalitní a cenově dostupné notebooky, tablety, tiskárny a množství dalších produktů.

Kromě vytváření nových technologií se snaží korporace Hewlett-Packard přistupovat zodpovědně i k životnímu prostředí, angažuje se v ochraně lidských práv a má vypracovaný rozsáhlý program recyklace elektronického odpadu. Cestu vidí v šetrné likvidaci a renovaci. K ochraně životního prostředí můžete přispět i vy sami. Například koupí renovované techniky.

Sledujte náš
Facebook