28.04.2019

Myslíme ekoLOGICKY: jak je to s nákupem nové výpočetní techniky (1. část)

cover

Nedávno jsme měli den Země, který je ideálním časem na malé zamyšlení: žijeme naše běžné dny tak, abychom pomohli planetě, nebo alespoň minimalizovali naši „stopu“ v přírodě? Protože se věnujeme elektronice, podívali jsme se během tohoto „svátku“ na to, jakou stopu za sebou zanechávají naše notebooky a počítače v přírodě

Nejdříve se podívejme na nový laptop – od výroby až po konec jeho životnosti. Jednou nespornou výhodou nových počítačů je jejich efektivita. Na rozdíl od starších modelů je každá nová generace čím dál energeticky úspornější – což je bezpochyby skvělé. Baterie vydrží déle a musí se vyrábět méně elektřiny, abyste nabili všechny vaše zařízení - takže pomáháme životnímu prostředí… nebo ne?

Kamenem úrazu je výroba

Realita je bohužel trochu komplikovanější. Je sice pravda, že nové počítače dokážou energii využívat efektivněji. Na druhou stranu si ale musíme uvědomit, že na celkové spotřebě elektrické energie (všechna elektřina, kterou spotřebuje během své životnosti) se dennodenní používání a nabíjení podílí jen jednou pětinou. Pětkrát více energie se spotřebuje při výrobě vašeho zařízení – a proto je „efektivita“ spíš záležitostí našeho pohodlí a výdrže baterky, než skutečnou pomocí.

Na druhou stranu ale při výrobě nového laptopu spotřebujeme až 18 000 kg surového materiálu (kromě samotných kovů a plastů i včetně paliva potřebného na přepravu surovin, výroby energie použité na jejich zpracování, atd.). Jen při oplachování jediného mikročipu (jeden z kroků při výrobě) se spotřebuje až 35 litrů vody a výroba celého zařízení spotřebuje více než 1750 litrů.

A co dál?

U nás v Refurbished věříme, že kvalitní a výkonná výpočetní technika nemusí být jen ten nejnovější model, který se před pár týdny objevil na výstavě. Pokud k tomu přidáme fakt, že denně dokážeme ušetřit velké množství energie, ať už té lidské, nebo přírodní, kromě kvalitního notebooku nás bude hřát na srdci pocit, že jsme pro naše životní prostředí udělali něco pozitivního.

Pokud bychom si to měli převést na čísla, jen za minulý rok 2018 jsme ušetřili (při počtu 16 060 kusů prodaných notebooků) neuvěřitelných 28 105 000 litrů vody a 289 080 000 kg surovin, které by musely být použité při výrobě stejného počtu nových produktů.

A teď ať si každý z nás položí otázku, po které cestě chce dále jít…

Sledujte náš
Facebook