01.03.2018

E-odpad se sebou nese svou temnou stránku

cover

V době, kdy včera představená technologická novinka je už za týden zastaralá, saháme po nejnovějších modelech zařízení čím dál častěji.

Ty “starší” zařízení končí v haldách elektroodpadu, který je klasifikovaný jako nebezpečný odpad a přímo ohrožuje životní prostředí. Asie vyprodukuje přibližně 18 milionů tun eletroodpadu ročne. 20 milionů počítačů zlikviduje USA za jediný rok. Alarmujúci je ale hlavně rostoucí charakter těchto statistik.

Recyklace elektroodpadu není jednoduchá. Elektroodpad je směsí stovek materiálů, ze kterých mnohé obsahují těžké kovy (olovo, rtuť, kadmium a berylium) a také nebezpečné chemikálie, které mají svou úlohu při ochraně životního prostředí. Stovky komponentů podléhají složitým postupům a nemalému finančnímu zatížení. V Evropě se jen 35 % elektroodpadu recykluje správně, podle příslušných norem EU. A to je jeden z důvodů, proč lidé volají po udržitelnosti nakládání s výpočetní technikou všude na světě.

Depositphotos 42664269 Original

Hledejme řešení

Pro radost z technologií a zároveň pro radost z čistého životního prostředí přitom není nutné příliš. Začněme ale od sebe. Odpovězme si na otázku, zda si nový model kupujete více kvůli prestiži, nebo je za tím reálná potřeba zlepšení výkonu zařízení. Zamyslete sa nad tím, jak ve vaší domácnosti nakládáte s elektroodpadem. Je možné na vašich postupech něco vylepšit?

Správná recyklace je samozřejmě základ. Elektroodpad nepatří do komunálního odpadu. Odevzdat nefunkční zařízení a přístroje můžete na specializovaných místech. Většinou se stačí obrátit na výrobce nebo prodejce produktu, který zabezpečí bezpečnou recyklaci e-odpadu. Možná i ve vašem městě najdete speciální kontejnery určené na elektroodpad. Podle zákonu o odpadech si za porušení povinnosti vysloužíte pokutu až 20 000 Kč.

Pokud však chcete spojit obě výše zmíněné potřeby do jedné, je tu i náš Refurbished. S námi si můžete užívat svoje high-end zařízení bez výčitek a k tomu za nižší cenu. Už nemusíte hledat kompromisy mezi skvělými vymoženostmi technologického světa a eko přístupem k životnímu prostředí.

Sledujte náš
Facebook