22.05.2020

Dilema století: SSD nebo HDD?

cover

O SSD discích jste v poslední době už určitě slyšeli. A pokud ne z článků nebo videí, určitě jste se někde jen tak nevinně zeptali: „Jak zrychlím svůj počítač?“. Nejčastější odpovědí pak bývá: „Vyměň svůj pevný disk za SSD“. Co to ale znamená? Co vlastně znamená HDD? A ovlivní výkon vašeho počítače natolik, aby se tím vůbec vyplatilo zabývat? Na tyto otázky vám odpovíme v tomhle článku.

Co znamenají ty zkratky?

Na začátek se podívejme, jaké jsou základní rozdíly mezi SSD a HDD.

HDD (Hard Disk Drive) funguje na podobném principu jako staré magnetofonové pásky. Je to tenký disk pokrytý magnetickým materiálem, který otáčí motorek. Podobně jako u gramofonových desek, i tady máme mechanickou ruku, která čte a zapisuje data.

SSD (nebo také Solid State Drive) je v podstatě velký USB disk. Je to série tranzistorů, které si ukládají do paměti jen díky průtoku proudu. Neobsahuje žádné pohyblivé části. Jsou to tedy dvě úplně rozdílné technologie. Ačkoli by se mohlo zdát, že novější je lepší, každá z nich má své opodstatnění a místo. Pojďme se tedy společně podívat na jejich výhody a nevýhody.

John Cameron 756646 Unsplash Min

Proč HDD, proč SSD?

V jakých případech SSD předčí svého mechanického bráchu a kdy naopak zazáří starší protějšek nad moderní technologií?

Rychlost

V rychlosti je jednoznačným šampiónem SSD. Protože neobsahuje mechanické části, které musí hledat fyzické místo na disku, dokáže číst a zapisovat až desetinásobně rychleji než HDD.

Hlučnost

Další „disciplína“, ve které vyhrává SSD. Vzhledem k tomu, že nemá žádné pohyblivé části, nemůže ani vydávat žádné zvuky. Počítač s SSD je tak mnohem tišší, než s HDD.

Uskladnění dat

Věc, ve které zřejmě zůstane starý dobrý harddisk vítězem ještě po nějaký čas. Kapacita největších harddisků je několikanásobně vyšší než kapacita těch největších SSD disků. Pokud se nedíváte na cenu, dokážete najít SSD disky s kapacitou kolem 4 TB. V případě HDD se ale můžete jednoduše vyšplhat až na několik desítek TB.

Cena

Když už jste nakousli téma ceny, musíme přiznat, že tady zase kraluje HDD. Při přepočítání ceny na jeden gigabyte jsou harddisky zhruba osmkrát levnější. V případě harddisků zaplatíte většinou za 1 GB 0,75 Kč, kdežto u SSD za něj zaplatíte až kolem 5,5 Kč.

Spotřeba a teplota

Dvě věci, které spolu dost souvisí a budou zajímat hlavně majitele Refurbished notebooků. Spotřeba energie SSD je o hodně nižší než množství elektřiny, které „sežere“ pohyblivé rameno disku. Méně energie znamená, že disk vydává i méně tepla. Méně tepla znamená, že stačí slabší chlazení, které nakonec znovu šetří energii. Dohromady dokáže výměna HDD za SSD přidat až 30 minut životnosti baterky notebooku.

Odolnost vůči nárazům

Další věcí, která bude zajímat hlavně majitele notebooků. Pokud s notebookem často cestujete, vašemu HDD to velmi neprospívá. Ručička, které čte harddisk, se totiž naklání a kmitá. Pokud diskem třesete, může se harddisk poškodit.

Proto jsou pro notebooky ve všeobecnosti vhodnější SSD disky – nemají žádné pohyblivé části a otřesy jim (samozřejmě v rozumné míře) vůbec nepřekážejí.

Spolehlivost

Potřebujete dlouhodobě skladovat fotky, rodinné videa nebo velké dokumenty? Určitě sáhněte po harddisku. Ne proto, že by byli SSD disky nespolehlivé, ale harddisky jsou s námi přece jen už nějaký ten pátek. Získat ztracené informace z harddisku je také jednodušší, stále jsou na něm totiž zaznamenané. Pokud se SSD disk jednou přepíše, staré informace už na něm nikdo nenajde.

Patrick Lindenberg 191841 Unsplash Min

Takže?

HDD i SSD – každý má své místo.

Pokud vám jde hlavně o rychlost, nepotřebujete ukládat velké množství dat a neodradí vás vyšší cena, určitě sáhněte po SSD. Odměnou vám bude lepší výkon a rychlejší načítání. Taktéž pokud řešíte úložiště do notebooku, určitě sáhněte po SSD.

Na druhé straně, pokud je pro vás prioritou dobrá cena, velký úložný prostor a spolehlivost, můžete se uspokojit i s harddiskem.

A ideální řešení?

Pokud máte možnost mít ve svém počítači nebo notebooku dva disky, v Refurbished vám namícháme i kombinaci harddisku a SSD disku. Na SSD disku budete mít uložené systémové soubory a programy, u kterých je důležitá rychlost (grafické programy, hry,…) a HDD poslouží jako odkládací prostor pro méně používané „archivní“ věci – fotky, videa a pracovní dokumenty.

Sledujte náš
Facebook