24.07.2019

Dell Technologies - společnost, kterou vybudovali samotní zákazníci

cover

V roce 1984 založil spoločnost Dell jen devatenáctiletý student Michael Dell. Svou společnost na začátku nazval PC's Limited. Dell byl šikovný a technicky velmi zdatný. Nakoupil komponenty a postavil počítač navlas stejný jako ten, který v tom čase prodávala společnost IBM, ale levnější.

„Pokud jste chytří, rychlí a dokážete poslouchat své zákazníky, budete úspěšní,“ řekl sám zakladatel. A Nemýlil se.

První počítač za 795 dolarů

Prvním produktem byl počítač Turbo PC, který prodal za 795 dolarů. Počítač obsahoval Intel 8088 a procesor s rychlostí 8MHz. Počítače prodával na základě emailových objednávek všem, kteří odmítali platit za předražené počítače v obchodech s elektronikou. Objednávky se tak jen hrnuly a Michael brzo odešel ze školy a začal se naplno věnovat podnikání.

Přímý kontakt se zákazníkem - klíč k úspěchu

Dodnes celá společnosť Dell stojí na přístupu k zákazníkům. Michael od začátku věřil, že prodej osobních počítačů by měl probíhat bez zprostředkovatele. Jen osobní kontakt umožní výrobci pochopit potřeby zákazníků a poskytnout jim řešení, která opravdu potřebují.

Cesta ke globálnímu businessu

Po raketovém rozběhu se v roce 1988 se společnost přejmenovala na Dell Computer Corporation a pokusila se prosadit na zahraničních trzích. Opět úspěšně.

Jediným problémem byla absence obchodních zástupců, takže prodej realizovali ve vlastní režii. Problém vyřešili vybudováním operačních středisk, která pomáhala potenciálním i existujícím zákazníkům. Do roku 1990 už existovaly výrobní haly i v Itálii, Francii nebo Irsku.

Po osmi letech od založení firmy debutoval Michael Dell v žebříčku Fortune 500 a stal se nejmladším CEO na seznamu.

Průkopník v online

V roce 1999 spustil DELL prodej elektroniky přes e-shop. Po šesti měsících od spuštení zaznamenal web rekordní počet prodaných komponentů a elektroniky. Za jeden den zrealizovali milion prodejů a to v době, kdy internet ješte nebyl samozřejmostí. V roce 2007 se společnost DELL stala čtvrtým největším eshopem na světě.

1200Px Rr1  Dell Campus

Credit: By Jjpwiki - Own work, CC BY-SA 4.0, Link

Wi-fi boom v laptopech DELL

V roce 2000 přišel DELL s revolucí na trhu s notebooky. Uvedli první notebook se zabudovanou wi-fi, a tak jako první umožnili připojení k bezdrátovým internetovým sítím. O šest let později přidali Blu-ray a uvedli sérii Dell Latitude.

Největší obchod v historii mezi IT firmami

Po kratším období stagnace se v roce 2013 Michael Dell a soukromá firma Silver Lake Partners rozhodli odkoupit společnost DELL nazpět od akcionářů. Rázné kroky na sebe nenechaly dlouho čekat.

V roce 2015 oznámila společnost Dell, že koupí giganta na trhu s daty a cloudovými řešeními EMC. Za akvizici zaplatil Dell 67 miliard dolarů a současně se společnost přejmenovala na Dell Technologies. Obchod takových rozměrů si historie IT biznisu nepamatuje.

Pokud váš příběh značky Dell zaujal - jejich produkty najdete také na našem webu.

Sledujte náš
Facebook