17.04.2020

5 tipů jak ze svého starého počítače vytěžit maximum

cover

Váš počítač nebo notebook pomalu vypovídá ze služby? Zdá se vám, že je čím dál pomalejší? Možná ještě ale není připravený na odpis. Vždy můžete vyzkoušet několik triků, které vašemu zařízení můžou vrátit ztracený výkon. Chcete vědět, co dělat? Čtěte dál!

Pomalý počítač je jako prokletí. Dlouhé minuty při každém zapnutí, nekonečné načítání stránek a programů mohou být takovým trápením, že si častokrát rozmyslíte, co opravdu chcete a potřebujete udělat.

Počítač ale nezpomaluje sám od sebe. Může za to spousta věcí, souborů a procesů, které se na něm v průběhu let nasbírají. Ze začátku si jich nevšimnete, ale stejně jako sněhových vloček na cestě jich přibývá tak dlouho, až úplně zahltí celý provoz. A váš počítač je uprostřed zácpy.

1. Nespouštějte to, co nepotřebujete

Start počítače je pro systém celkem namáhavá činnost. Při studeném startu se spouští množství programů a procesů, kvůli kterým to trvá tak dlouho.

Počítač tady ale není ten nejrozumnější.

Rozhodněte se sami, které programy vážně chcete spustit už při startu systému. Otevřete si Správce úloh, najděte záložku „Spuštění“ a zakažte spouštění programů, které okamžitě nepotřebujete. Menší zátěž na začátku může znamenat rychlejší start i o několik sekund.

2. Používejte „malé brášky“ velkých aplikací

Používáte na prohlížení souboru PDF Adobe Acrobat Reader nebo surfujete na vlnách internetu na Google Chrome? Zkuste se porozhlídnout po lehčích a menších variantách, které jsou nejen rychlejší, ale také zabírají méně místa na vašem počítači.

Vyměňte velký Adobe Acrobat Reader za malý a jednodušší Foxit PDF Reader.

Pokud chcete jednoduše a rychle prohlížet internet, sáhněte po prohlížeči Firefox nebo Opera. Zdá se vám sada nástrojů Microsoft Office zbytečně robustní? Nevyužíváte její možnosti? Přesedlejte na LibreOffice, který nabízí všechny základní funkce, které můžete potřebovat – jen bez zbytečného odpadu!

3. Nezapomeňte na sekundární antivirus

I když máte svůj antivirus pořád aktivní, zapnuté webové štíty a heuristické analýzy, i tak se do vašeho počítače může pořád dostat škodlivý software – virus nebo malware. Abyste si byli úplně jistí, je dobré mít sekundární antivirus, který není stále aktivní. Například Malwarebytes, který vám provede jednorázový test, pomocí kterého odhalíte jakékoliv skryté hrozby a zrychlíte váš systém.

4. Když odinstalovat, tak pořádně

Pokud si myslíte, že všechno, co potřebujete udělat při odinstalování programu, je spustit „uninstaller“ od dodavatele, připravte se na pořádné překvapení. Přestože si můžete myslet, že program je nadobro odinstalován, zaručeně za sebou zanechá množství zbytečných dat.

Na to, abyste se zbavili úplně všeho, budete potřebovat některý ze specializovaných programů, jako je třeba Revo Uninstaller. Ten najde každý zbloudilý soubor a navíc dokáže odinstalovat i programy, které se pro poškození nebo nedbalost vyvojářů odinstalovat pořádně nedají.

5. PC Decrapifier a CCleaner

Právě jste si pořídili nový počítač? Přidejte mu rychlost hned od začátku pomocí programu PC Decrapifier. Ten za vás odstraní všechen tzv. „bloatware“, který většinou s novým počítačem přichází: zkušební verze různých programů, zbytečné pluginy a malé utility, které nikdy nevyužijete.

A abyste si získanou rychlost zachovali co nejdéle, používejte pravidelně CCleaner – čistič dočasných souborů, systémových registrů a opravář chyb ve vašem operačním systému. Pomocí několika kliků tak získáte cenné sekundy při startu a celkově rychlejší systém.

Bonus: Správné systémové nastavení k nezaplacení

I pokročilí uživatelé málokdy najdou odvahu na to, aby zasahovali do systémových nastavení. Naproti tomu ale i malé změny mohou znamenat velké zlepšení výkonu celého počítače.

Abyste se nemuseli bát, jestli nevymažete nesprávný řádek v systémovém registru, použijte Ultimate Windows Tweaker. Díky němu můžete změnit prakticky všechno – od rozložení nabídky Start, přes nastavení sítě až po chování neodpovídajících aplikací. Přestože se může zdát na první pohled složitý, je to mocný nástroj, který dovolí uživatelům systému Windows optimalizovat cokoliv.

Počítače bez odpadu

Nechce se vám donekonečna věnovat energii vašemu starého počítači? Chtěli byste nový stroj, který je cenově výhodný? Podívejte se na naši nabídku Refurbished počítačů a notebooků. Repasované počítače s plnou zárukou a bez zbytečného odpadu vás překvapí dobrým výkonem za výhodnou cenu.

Sledujte náš
Facebook