29.12.2019

4 trendy jak být EKO i v roce 2020

cover

Od freonů ve sprejích a ledničkách, přes ničení deštných pralesů až po dnešní zamoření plasty. Snad každý den objevíme způsob, jak se lidstvu „daří“ svou bezohledností zničit naši krásnou planetu. Chcete vědět, na co si dát pozor a co dělat, abyste jí v následujícím roce naopak pomohli? Tak čtěte dál.

Řekněme si to narovinu – posledních 150 let jsme se k přírodě nechovali zrovna zodpovědně. Naproti tomu ale máme každý další na to, abychom začali věci dělat správně a zachránili si vlastní svět.

A přestože se může zdát, že na velkou planetu nemáme žádný dosah, jsme to právě my – běžní spotřebitelé – kteří mohou svět změnit k lepšímu. Můžeme pomoct a stačí se jen zamyslet. Pouvažovat, jestli se naše každodenní činnosti nedají dělat i o něco jednodušeji a přijatelněji pro životní prostředí.

A začátek nemusí být vůbec těžký. Máme pro vás 4 trendy, díky kterým můžete začít žít „eko“ každý den.

1. Dejte si závazek: neplýtvat jídlem

Víte, co potřebujete na vypěstování jednoho kila rajčat? Jeden pytlík pěkných červených plodů si žádá až 214 litrů vody a několik desítek kil hnojiv. A to už vůbec nemluvíme o vynaložené lidské práci, palivu a dalších nákladech. Všechna tato námaha ale putuje přímo do koše, pokud zůstanou zapomenuté v zadním rohu vaší lednice a shnijí tam.

Několik šikovných hlav se rozhodlo proti plýtvání jídlem v domácnostech bojovat a vytvořili jednoduchou aplikaci Karma. V ní můžete sledovat datum spotřeby vašich potravin a dokonce si nechat poslat notifikaci v době, kdy se blíží ke konci své trvanlivosti.

Z druhé strany na to jde třeba aplikace Karma, kde naopak můžete najít místa, kde se chystají vyhodit dobré jídlo – restaurace a supermarkety – a rádi ho nabídnou za odvoz nebo dobrou cenu.

2. I cestovat se dá na zelenou

Na začátek je to vaše dennodenní cestování do práce a z práce. Pokud ušetříte jedno auto na cestě, pomůžete nejen planetě a svému městu, ale díky procházce nebo jízdě na kolem i svému tělu.

Nad svou ekologickou stopou se ale zamyslete i v momentu, kdy budete plánovat letní dovolenou. Pokud se nechcete vyhnout letadlu a vycestujete do některé z exotických destinací Afriky nebo Asie, zkuste si vybrat místa, která jsou méně navštěvovaná turisty. Místní komunity a lokální ekonomika to určitě ocení. Navíc se můžete aktivně zapojit a pomocí projektů, jako je WorkAway.com nebo Projects-abroad.com, můžete během svých cest udělat něco užitečného pro někoho jiného.

3. Nekupujte, půjčujte

Půjčování věcí je v zahraničí trendem už několik let, ale k nám se dostává jenom pozvolna. Půjčovny nářadí jsou u nás už tradicí. Věděli jste ale, že půjčit si můžete i spoustu dalších věcí? Tak například bratislavský projekt „Knižnica vecí“ Goetheho institutu vám dovolí půjčit si kamery, stany, sedačky nebo VR brýle.

Pokud byste rádi do práce jezdili na kole, nemusíte hned kupovat nové. Pomocí bikesharingu, který už aktivně funguje v několika městech, si můžete dvoukolého kamaráda pronajmout za pár korun na hodinu. A „eko“ můžete být i pře delších cestách. Podělte se o své auto, například přes aplikaci BlaBlaCar nebo přes několik Facebookových skupin a najděte si spolujezdce, se kterým se podělíte o náklady a uhlíkovou stopu.

4. Používejte renovovanou techniku

Víte, že na výrobu jednoho notebooku o hmotnosti asi 4,5 kg se spotřebuje až 18 000 kg surovin? A přitom je okolo nás velké množství elektroniky, která už je vyrobená – a zcela by naplnila požadavky většiny z nás.

V Refurbished se v plné míře zabýváme problematikou elektroodpadu – ekologický pohled byl jedním z hlavních hnacích motorů, který náš obchod nastartoval. Proto renovujeme a repasujeme příslušenství, počítače a notebooky z velkých korporací, které mohou ještě krásně posloužit dalším lidem. Na našem e-shopu najdete výběr repasované techniky, která se svým výkonem hravě vyrovná i dnešním počítačům, ale se dvěma zásadními rozdíly. Je levnější a o hodně přátelštější k planetě.

Chcete zjistit, co všechno dokážou počítače Refurbished? Podívejte se na naši nabídku notebooků a stolních počítačů.

Sledujte náš
Facebook