27.07.2018

4 tipy jak chránit vaší IT techniku v letních měsících

cover

Pokud pro výpočetní techniku jednoho krásného dne vymyslí opalovací krém, budeme se moct slunit s našimi notebooky společně. Aktuálně to ale není nejlepší nápad. Přímé sluneční záření a vysoké teploty jsou pro výpočetní techniku obrovským rizikem. Proto vám poradíme, jak se starat o vaše oblíbené IT kousky i v letním počasí, abyste si jich užili i v dalších sezónách.

I technika musí dýchat

V první řadě si zkontrolujte umístění svého počítače. Pokud máte na pracovním stole počítač nebo notebook a vedle něj ještě PS4 nebo jinou IT techniku, určitě to není nejlepší kombinace. Je to podobné, jako když se během letních měsíců tlačíte v přeplněné MHD. Naštěstí IT zařízení nemusí řešit pachovou stopu, tu tepelnou ale ano. Pro lepší cirkulaci vzduchu umístěte zařízení v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby se jí lépe „dýchalo“.

Na léto jsou nejlépe vybavené právě stolní počítače. Disponují totiž mnohem většími větráky pro procesor a grafickou kartu a dokážou si teplotu krásně regulovat. Proto jim čtyřicetistupňové horka až tolik neublíží. Přenosné počítače ale takový luxus nemají. Je to daň za to, že jsme chtěli kompaktní zařízení, které odneseme bez dodatečného návěsu potřebných větráků.

Joshua Coleman 655076 Unsplash

Pozor na teplotu

Notebook je na teplo extrémně háklivý. Kromě přímého slunečního záření si ho rozhodně nenechávejte ani v autě, kde se teplota vzduchu může vyšplhat pořádně vysoko. Ačkoliv mají zařízení vestavěnou pojistku při zahřátí zařízení k hranici 100°C, k poškození podle statistik dochází mnohem dříve.

I při snesitelnějších teplotách kolem 30°C se na přímém slunci výrazně poškozují komponenty. Jenom si představte, že byste v létě bylo zabalení do kovového pláště, plastu a skla. Nepříjemná představa, že? Přímé sluneční záření rozehřívá všechny komponenty zařízení, které se jeho vlivem nejen roztahují, ale také uvolňují do ovzduší nebezpečné chemické látky, které pak během práce „vesele“ vdechujeme. Pokud navíc slunce svítí přímo na displej, může se vám zdát, že ho vidíte žlutě.

Nemusíte hned vyhledat lékaře, pravděpodobně bude stačit najít servisního technika, protože váš displej vlivem záření jednoduše zežloutl. Reklamace se na tuto závadu bohužel nevztahuje, proto se raději práci na přímém slunci vyvarujte.

James Pond 185593 Unsplash

Větrání a čistota, půl notebookového života

Ruku nahoru všichni, kteří jste zažili následující situaci. Notebook položený na kolenou, na peřině, na čalouněném nábytku a podobně. Pokud bychom vás mohli vidět, určitě byste se zvednutýma rukama dělali mexickou vlnu. Ano, dělá to skoro každý, ale to není omluva za nerozvážné jednání a všechny rizika udušeného větrání si odnese váš IT miláček a následně vaše peněženka. A přitom si stačí jen podložit notebook větší knihou nebo ho položit na chladící podložku s větráním a problém je vyřešen.

Větrání na IT technice pravidelně nasává prach, který se pak usazuje na komponentech počítače. Pokud se vám tedy počítač jen tak vypíná a není to způsobené baterií, možná stačí jen vysát větráčky zařízení. Mnohem bezpečnější než vysávání je použití stlačeného vzduchu ve spreji, který váš počítač zbaví nečistot stejně efektivně, ale bez nebezpečné statické elektřiny, která vzniká při vysávání. I v tomto bodu ale platí, že prevence je lepší než retence. Proto nemusíte čekat, než se vaše zařízení začne vypínat. Čistěte si zařízení pravidelně.

S těmito radami vám rádi pomohou i naši partneři po celém Česku.

Elektronika bez vody přežije

Pokud máte pocit, že nejlepší chlazení pro váš počítač je voda, tak na to raději hned zapomeňte. Výpočetní technika se s námi nemůže nejen slunit, ale ani koupat. Voda je jeden z největších zabijáků IT zařízení. Pokud se vám stane, že si na notebook vylijete sklenici vody, okamžitě ho otočte, aby tekutina mohla vytékat ven, vytáhněte ho z napájení a pokud možno z něj vytáhněte baterii. Zbytek nechte na techniky. Zařízení rozhodně nezapínejte.

Všeobecně bychom to mohli shrnout do jednoduchého pravidla, že IT miláčkové na přímé sluneční světlo ani do vody nepatří. Noste je v ochranných obalech, abyste se vyhnuli nečistotám, písku a prachu a jejich životnost se určitě prodlouží.

Pokud právě hledáte nové zařízení, na našem webu máme kopec novinek, tak směle do toho!

Sledujte náš
Facebook